(#1) Strategia NIEjedzenia – rodzaje postu

Czy istnieje idealny system żywienia?

Oczywiście, że nie, bo gdyby istniał, wszyscy by się do niego stosowali i nie byłoby problemów z nadwagą. Każdy człowiek jest inny i niemożliwym jest stworzenie takiej diety, która działałaby na wszystkich. Można jeść 5 razy dziennie albo 1 raz dziennie i w cale nie jest powiedziane, że któryś z tych systemów jest zły. Jest po prostu inny. Tak samo jest z postem, czyli okresowym niespożywaniem posiłków – jednej osobie pomoże osiągnąć cel i okaże się wyjściem z sytuacji, u innej się nie sprawdzi. Jak się przekonać, czy okresowy post jest dla Ciebie? Trzeba spróbować. Ale spróbować z głową.

“Intermittent fasting”, czyli “krótkookresowy post” lub “chwilowa głodówka”.

Skala dezinformacji w internecie na temat postu jest ogromna i trzeba do każdej z nich podchodzić z dużą ostrożnością. Nikt tego nie kontroluje i tak jak kiedyś mówiono, że papier przyjmie wszystko, tak teraz to właśnie internet przyjmie wszystko. Promowanie 5 posiłków dziennie jako jedynego słusznego systemu żywienia jest błędem.

Organizm człowieka jest genetycznie przystosowany do okresowego poszczenia – ludzie nie zawsze w historii mieli dostęp do pokarmu przez 24 godziny na dobę, tak,  jak to się dzieje obecnie. W wielu religiach również pojawia się element postu.

Okazuje się, że chwilowe głodówki mogą być dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, szczególnie wtedy, kiedy dotychczasowa dieta przestała działać, obserwujemy regres i potrzebujemy przełamać impas. Wiemy również, że poszczenie może zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę, która reguluje poziom cukru we krwi pomagając kontrolować uczucie głodu i zachcianki na przekąski.

Rodzaje postu, czyli głodówka nie jedno ma imię

Poniżej przedstawiam najbardziej popularne systemy żywienia polegające na poście okresowym.

16/8 (Leangains)

Intermittent-Fasting

 

Ustalamy sobie 8 godzin w ciągu dnia, w trakcie których spożywamy wszystkie zaplanowane posiłki. Następnie przez kolejne 16 godzin nasz układ pokarmowy odpoczywa i nie przyjmujemy żadnych kalorii. Jest to najłatwiejszy sposób i od niego polecam zacząć swoją przygodę z krótkookresowym postem.

post 24-godzinny (Eat Stop Eat)

08_intermittentfasting

 

W każdym tygodniu wybieramy jeden lub dwa dni, w trakcie których pościmy przez 24 godziny spożywając jedynie bezkaloryczne płyny – woda, kawa, herbata.

cheat day + 36h post (Fat loss forever)

2017-06-27_220235Jak w tytule – jeden dzień szaleństwa, zaraz po nim 36h post, a reszta dni w tygodniu to racjonalne odżywianie wg swojego planu dietetycznego.

post wojownika (The warrior diet)

08_intermittentfasting

 

To sposób jedzenia naśladujący żywienie się naszych przodków w paleolicie. Polega na jedzeniu tylko jednego, dwóch posiłków dziennie, na które przeznaczamy 4 godziny i w rezultacie pościmy przez kolejne 20 godzin.

post falowy (Up day down day)

maxresdefault

 

To post naprzemienny polegający na ograniczaniu podaży kalorycznej 2 razy w tygodniu o 80% w stosunku do codziennej diety, czyli np. 5x w tygodniu 2000 kcal, 2x w tygodniu 400 kcal.

W kolejnej części znajdą się odpowiedz na pytania:

  • Czy post obniża przemianę materii?
  • Czy podczas postu traci się tkankę mięśniową?
  • Jak trenować podczas postu?
  • Czy post powoduje zmniejszenie zdolności umysłowych?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s