Mięśnie brzucha

Wiemy już jaki tłuszczyk siedzi nam w brzuchu, to teraz przyszła kolej na mięśnie! Jak już tkanka tłuszczowa się zmniejszy, chcemy przecież zobaczyć pięknie wyrzeźbione mięśnie, prawda? Nad nimi trzeba pracować już teraz i nie chodzi o to, żeby zostać specem od anatomii, ale przyda się mieć przynajmniej ogólne pojęcie o tym, nad czym się pracuje. A więc które mięśnie będą odpowiadały za sprawność i wygląd naszego brzucha?

1. Mięsień prosty brzucha.
To mięsień, którego używasz robiąc klasyczne brzuszki (spinanie). Przyciąga on tułów w kierunku bioder lub unosi biodra do tułowia. Mówiąc o mięśniach brzucha, większość ludzi ma właśnie ten mięsień na myśli. Ciągnie się on od kości łonowej do mostka i u większości ludzi składa się z sześciu segmentów zaczynając powyżej pępka (to one wyglądają jak „sześciopak” czy „kaloryfer”) oraz wąskiego pasa poniżej pępka. Umownie dzielimy je na dolne i górne mięśnie brzucha. Ale, w zależności od genów, którymi zostaliśmy obdarzeni może się okazać, że zamiast „sześciopaka” zobaczymy „czteropak” lub „ośmiopak”. Może się też tak zdarzyć, że segmenty tego mięśnia będą ułożone asymetrycznie względem siebie po prawej i lewej stronie. I tutaj życzę wszystkim, żeby wkrótce dowiedzieli się jaką budowę ma ich prosty mięsień brzucha 🙂

2. Zewnętrzne i wewnętrzne mięśnie skośne
Dzięki nim możemy skręcać nasze ciało oraz prostować po przechyleniu tułowia na boki. Biegną one od przednich części bioder do żeber. Mięśnie skośne są ważne również z punktu widzenia estetyki, bo podkreślają mięsień prosty brzucha. Można więc powiedzieć, że są odpowiedzialne za wygląd naszego „sześciopaka”.
Mięsień wewnętrzny znajduje się pod zewnętrznym i przebiega ukośnie w przeciwnym kierunku.

3. Mięsień poprzeczny brzucha
Mięsień poprzeczny brzucha stanowi najgłębiej położoną warstwę mięśni brzucha i odgrywa ważną rolę w stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego i centrum ciała. Aktywny mięsień poprzeczny tworzy naturalny gorset wkoło organów wewnętrznych i utrzymuje kręgosłup lędźwiowy w neutralnej pozycji. Silny mięsień poprzeczny zabezpiecza także przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz wypadaniem macicy. Gdy mięsień poprzeczny jest słaby, brzuch zaczyna wystawać.

Zapraszam do obejrzenia bardzo fajnej animacji, która pomoże zrozumieć budowę omawianych mięśni brzucha: mięśnie brzucha – animacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s